PROGRAM

Day 1

13 June 2022

NIL ROOM

WISŁA ROOM (1 floor)

WARTA ROOM (1 floor)

SEKWANA ROOM (mezzanine floor)

10:00 - 18:00

Registration

12:00 - 13:30

Moderator: Dominika Tarczyńska, Journalist, "Czysta Polska" program, Polsat News

Invited speakers:
  • Maria Andrzejewska, Director general, UNEP/GRID-Warsaw Centre
  • Giles Dickson, CEO, WindEurope
  • Marcin Popkiewicz, Megatrend Analyst, journalist, author of books
  • Ruslana (singer, ambassador of renewable energy in Ukraine)
  • Rasmus Errboe, Senior Vice President, Head of Region Continental Europe, Ørsted

13:00 - 15:00

Lunch

13:45 - 14:00

  • Janusz Gajowiecki, President, Polish Wind Energy Association
  • dr Karol Lasocki, Partner, DWF Poland
  • dr Wojciech Sztuba, Partner, TPA Poland
  • Katarzyna Szwed-Lipińska, Director of the Renewable Sources Department, Energy Regulatory Office

14:30 - 16:00

Moderator: Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu, President, Polish Wind Energy Association

Speakers:

  • Jan Biernacki, Director, PwC Polska
  • Piotr Gutowski, Vice-President of the Board, Onde S.A.
  • Olga Sypuła, Country Manager, European Energy
  • Marcin Ścigan, Director of the Department of Renewable Energy Sources, Ministry of Climate and Environment
  • Grzegorz Zielinski, Director, Head of Energy Europe, European Bank for Reconstruction and Development
  • Representative of Alfa Brokers
  • Dan Ungureanu, Renewable specialist/business leader CEE&CIS, RENOMIA Gallagher
  • Marcin Karlikowski, President of the Management Board, PGE Energia Odnawialna S.A.

Panel Partner:

Moderator: Wojciech Cetnarski, Vice-President, Polish Wind Energy Association

Speakers:

  • Dariusz Kucel, Director of the Gas Market Development Division, GAZ-SYSTEM S.A.
  • Emilia Makarewicz, Head of Hydrogen Projects Development, Polenergia S.A.
  • Tomasz Jarmicki, Director of the Research and Innovation Department, PGNiG S.A.
  • Kamil Wyszkowski, Representative, Executive Director, UN Global Compact Network Poland

Panel Partner:

Moderator: dr hab. Eng. Marcin Łuczak, prof. PG, Director, Center for Offshore Wind Energy at the Gdańsk University of Technology

Speakers:

  • Mateusz Berger, Vice President of the Management Board, ARP S.A.
  • Borja Flagg Díaz, Senior consultant, Project Development & Advisory Offshore Wind, Ramboll
  • Mariusz Wójcik, Project Development and Consulting Director, Offshore wind, Poland and rep. Baltic Sea, Ramboll
  • Thomas Brink Laursen, Regional Director Offshore Wind Europe, Ramboll
  • Dariusz Lociński, President of the Board, PGE Baltica Sp. z o.o.
  • Jarosław Łasiński, Managing Director, Dajin Heavy Industry Europe

Panel Partner:

Moderator: Marcin Popkiewicz, Science journalist and author

Workshop partner:

16:00 - 16:30

Coffee break

16:30 - 18:00

Moderator: dr Karol Lasocki, Partner, DWF Poland

Speakers:
  • Morten Buchgreitz, Group Senior Vice President, Global Offshore Commercial, Vestas
  • Chris Hill, Business Maganer, Offshore Wind, Plenitude
  • Eric Kamphues, CEO of IX Wind & Founder ForteIX
  • Kacper Kostrzewa, Project Director, BC-Wind
  • Joanna Kluczewska-Bordier, Project Lead Offshore Senior, EDF EN Polska Sp. z o.o.
  • Simon Redfern, Bid Director, SSE Renewables
  • Marcin Ścigan, Director of the Department of Renewable Energy Sources, Ministry of Climate and Environment
  • Jarosław Wajer, Leader of the Energy Department in Poland and the CESA region, Partner, Business Consulting, EY Polska
Panel Partner:
Moderator: Emilia Makarewicz, Head of Hydrogen Projects Development, Polenergia S.A.

Speakers:
  • Michał Andruszkiewicz, Advocate, Partner in the Practice of Energy and Infrastructure Projects, CMS
  • Henryk Kubiczek, Department Director, Corporate Department of Strategy and Development, Grupa Azoty S.A.
  • Julien Mauduit, Associate Director, Regional Head Energy, European Bank for Reconstruction and Development
  • Grzegorz Należyty, Vice President Eastern Europe & Managing Director, Siemens Energy Poland
  • Arkadiusz Sekściński, Vice President of the Management Board for Development, PGNiG S.A.
Panel Partner:
Moderator: Szymon Kowalski, Vice-President, Polish Wind Energy Association and RE-Source Poland Hub Foundation

Speakers:
  • Grzegorz Skarżyński, Chair of the PWEA cPPAs Working Group
  • Adela Zakrzewska, Commercial Manager PPA Poland, RWE Renewables
  • Paweł Wierzbicki, Head Origination, Board Member, Axpo Polska
  • Maciej Markiewicz, Director, EY
  • Andrzej Bondyra, Vice President of the Management Board of Agencja Rynku Energii S.A.
  • Bożena Trzaskowska, Chief Procurement Officer, Orange Polska
  • André Rørheim, Sales and Origination Renewables, DNB Markets
Panel Partner:
Partner:
More

19:00

Akwarium Room

Sponsor:

Sport's games

10:00 - 18:00

Volleyball tournament - group stage
Sponsors:
Basketball tournament - group stage
Sponsors:

Day 2

14 June 2022

NIL ROOM

WISŁA ROOM (1 floor)

WARTA ROOM (1 floor)

SEKWANA ROOM (mezzanine floor)

9:00 - 17:00

Registration

10:30 - 12:30

Moderators:

  • Małgosia Bartosik, Deputy CEO, WindEurope
  • Janusz Gajowiecki, President, Polish Wind Energy Association

Speakers:

  • Rob Jetten, Minister of Climate and Energy of the Netherlands
  • Daiva Garbaliauskaitė, Deputy Minister of Energy of Lithuania
  • Karol Rabenda, Undersecretary of State, Ministry of State Assets
  • Ireneusz Zyska, Secretary of State, Government Plenipotentiary for Renewable Energy Sources, Ministry of Climate and Environment
  • Nils de Baar, Prezes, Vestas Northern & Central Europe
  • Paweł Śliwa, Vice President of the Board, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
  • Dan Finch, Poland Country Manager, OW Ocean Winds
  • Sebastian Jabłoński, President of the Board, Respect Energy
  • Marcos Gallego, Offshore Global - Business Development Director, ACCIONA Energía
  • Anna Trzeciakowska, President of the Board ORLEN Neptun I, President of the Board Baltic Power

12:30 - 14:30

Lunch

13:30 - 15:00

Moderator: Remigiusz Nowakowski, President, Lower Silesian Institute for Energy Studies

Invited speakers:

  • Martijn Duvoort, Director Energy Markets and Strategy, DNV
  • Bartosz Fedurek, Offshore Project Development Director, Orsted Polska
  • Anna Kornecka, Director of Instytut w Stowarzyszenie Program Czysta Polska
  • Grzegorz Tobiszowski, Member of the European Parliament
  • Piotr Woźny, President of the Board, ZE PAK

Panel Partner:

Moderator: Anna Szczodra, Legal Advisor, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Invited speakers:

  • Redmar Damsma, Senior Legal Counsel at Ventolines
  • prof. Piotr Kacejko, Politechnika Lubelska
  • Tomasz Młodawski, Partner, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
  • Waldemar Skomudek, Vice-President of the Board, TAURON Dystrybucja S.A.
  • Lech Kuleszyński, Chairman of the Steering Committee, Polish Wind Energy Association

Panel Partner:

Moderor: Łukasz Sikorski, Country Manager (Poland), Offshore Wind Consultants

Invited speakers:

  • Pål Coldevin, Offshore Development Director Nordics, Poland & Baltics, RWE Renewables
  • Joanna Filipkowska, Principal Environmental Consultant, ERM Polska
  • Karolina Pietrzak, Deputy Chief Development Officer, Simply Blue Group
  • Tomasz Woźniak, Director,Offshore Wind Poland, Shell
  • Łukasz Tomaszewski, Deputy Director of the Department of Renewable Energy Sources, Ministry of Climate and Environment
  • Nigel Slater, Managing Director Development – Europe, Northland Power
  • Karol Rabenda, Undersecretary of State, Ministry of State Assets

Panel Partners:


15:00 - 15:30

Coffee break

15:30 - 17:00

Moderator: Wojciech Sztuba, Partner, TPA Poland

Invited speakers:
  • Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO, EDF Renewables Polska
  • Michał Laskowski, Sales Director, Vestas
  • Wiktoria, Rogaska, Counsel, DWF Poland
  • Marcin Roszkowski, President, Jagiellonian Institute
  • Maciej Mróz, Vice President of the Management Board, Tauron
  • Przemysław Mandelt, President of the Management Board of TAURON Ekoenergia
  • Łukasz Tomaszewski, Deputy Director of the Department of Renewable Energy Sources, Ministry of Climate and Environment
Panel Partner:
Moderator: Marta Wierzbowska-Kujda, Chief editor, Teraz Środowisko

Invited speakers:
  • Krzysztof Łęcki, President of the Management Board, Taurus Ochrony Group
  • Wojciech Łużniak, Country Manager – Poland, Deutsche Windtechnik
  • Przemysław Mandelt, Prezes Zarządu TAURON Ekoenergia
  • Pawel Kopczyński, Member of the Management Board, wpd windmanager
Panel partner:
Moderator: Paweł Olkowicz, Strategic Client Manager, DNB Bank

Invited speakers:
  • Marek Roszak, Market Area Manager, Poland and Baltics, Energy Systems, DNV
  • Filip Piasecki, Senior Associate, Aurora Energy Research
  • Grzegorz Słupski, Managing Partner, V-Ridium
  • Olga Sypuła, Country Manager, European Energy
  • Marcin Zagórowski, Head of Financial Markets, DNB Bank
  • Patrycja Bednarek, Strategic Client Manager, DNB Bank
Panel partner:

Workshop Partners:

More

17:00 - 18:00

Premiere of the report: "Availability of installation vessels for the needs of offshore wind energy in Poland"

Moderators:

Piotr Czopek, Regulatory Director, Polish Wind Energy Association

Speakers:

  • Tomasz Kwiatkowski, H-Blix
  • Tim van der Swaan, H-Blix
  • Małgosia Bartosik, Deputy CEO, WindEurope
  • Ireneusz Ćwirko, President of the Management Board, Crist
  • Zbigniew Gryglas, Energy Market Expert, Deputy Minister of State Assets (2019-2021)
  • Kazimierz Kleina, Senator of the Republic of Poland
  • Paweł Klim, Baltic Operator
  • Arvid Nesse, Norwegian Offshore Wind Cluster
  • Sławomir Michaluk, Vestas

19:30 - 21:00

Gala Dinner for VIP Guest – Kaskada Restaurant

ONDE Party - Akwarium Room

Sponsor:

21:00

Concert of Mrozu – Nil Room

22:00

Afterparty – Akwarium Room

Sport's games

9:00 - 10:00

16:00 - 18:00

Volleyball tournament - final
Sponsors:
Basketball tournament - final
Sponsors:

Day 3

15 June 2022

NIL ROOM

WISŁA ROOM (1 floor)

WARTA ROOM (1 floor)

SEKWANA ROOM (mezzanine floor)

9:00 - 12:00

Registration

10:00 - 11:00

Panel discussion “Offshore wind – prospects for the European supply chain”

9:30 - 11:00

How to engage Polish companies in offshore wind?

Moderator: Maciej Mierzwiński

Panel partner:

More

The illusion of protection on wind farms

Workshop partner:

More

11:00 - 11:30

Coffee break

11:30 - 12:30

Block 1 - Project preparation (environmental studies, geophysical surveys, etc.)

Moderator: Maciej Mielniczuk

Part 1
1. Deep, Hydrography & Geophysics – Jurgen Beerens (NL)
2. EOLOS - Sergi Roma (ES)
3. Pangeo Subsea – Chris Almond (UK)
4. Polenergia - Maciej Stryjecki (PL)

Part 2
1. RelyOn Nutec – Lars Brenne (NL)
2. Norwegian Offshore Wind Cluster - Arvid Nesse (NO)
3. Vulcan – Artur Ambrożewicz (PL)
4. Opito – Michael Love (UK)

Block 3 - Manufacturing of steel structures (foundations, secondary steel, anode cages, etc.)

Moderator: Paul Malte

Part 1
1. Equinor - André Mærli (NO)
2. Grupa Przemysłowa Baltic - Jakub Wnuczyński (PL)
3. CORROSION Offshore Wind – Niels Ros (NL)
4. AWC Technology – Garron Lees (UK)
5. SSE Renewables – Simon Redfern (UK)
6. Arcelor Mittal Poland - tbc

Part 2
1. Grupa Przemysłowa Baltic -– Igor Gielniak (PL)
2. IHC IQIP B.V. – Max van de Kemenade (NL)
3. PGO – Łukasz Petrus (PL)
4. Liberty Częstochowa - Marcin Matysiak (PL)
5. Arcelor Mittal Poland - tbc

QHSE in offshore wind energy, or how to gain an advantage on the market and win procurement procedures – workshop for suppliers PGE Baltica and Ørsted

Workshop partner:

More

SEKWANA ROOM

Tax aspects of financing of RES project in Poland and profit distribution

Workshop partner:

More

NOTEĆ ROOM

Bioseco BPS – groundbreaking technology for bird protection on wind farms.

Workshop partner:

More

12:30 - 13:00

Coffee break

13:00 - 14:00

Block 2 - Maritime logistics and installation (ships, ports, shipyards, etc.)

Moderator: Tomasz Kwiatkowski

1. Van Oord Offshore Wind BV – Edwin van de Brug/Rob van Leijen (NL)
2. Boskalis – Jorrit de Boer (NL)
3. Dredging and Contracting Rotterdam BV – Steve van Hulle (NL)
4. Clarksons - Gabriel Andersen (NO)
5. Kongstein AS - Andreas Strand (NO)
6. Crist - Bogusz Pniewski (PL)
7. Baltic Operator - Paweł Klim (PL)

Block 4 - Electrical components and cables, integration (including transformers, offshore and onshore substations)

Moderator: Artur Zbroński

Part 1
1. TAMPNET – Tom Løwehr (NO)
2. DNV - Michał Gronert/Artur Zbroński (NO)
3. ABB - Martin Kjäll-Ohlsson (NO)
4. Elektrobudowa - Piotr Matiakowski (PL)

Part 2
1. Origo Solutions AS - Karl Tore Østhus (NO)
2. Vissim AS – Dominik Przygodzki (NO)
3. ECOL - Krzysztof Wojtyczka (PL)
4. Green Marine – Jason Schofield (UK)

Myths, prejudices and politics vs. the success of the investment process – or how to build social and public acceptance for wind farms. Research, case study, discussion

Workshop partner:

More

14:00 - 14:15

Closing session

13:00 - 15:00

Lunch

Content Partners

cPPA Partner
Financing Partner
Partner Floating Wind
Partner Offshore
Onshore Partner
Hydrogen Partner
Sustainable Development Partner