Program konferencji
Dzień 1
20 czerwca 2023r.
SALA NIL
SALA WISŁA (1 piętro)
SALA WARTA (1 piętro)
SALA SEKWANA (antresola)
10:00 - 18:00
Rejestracja
12:00 - 13:30
Zmiana klimatu już dzisiaj wpływa na życie milionów ludzi, stanowi także zagrożenie dla działalności globalnych firm i lokalnych przedsiębiorstw, łańcuchów wartości, pracowników i społeczności. Transformacja klimatyczna i energetyczna to największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcia gospodarcze w skali światowej. Konieczna jest całkowita zmiana całego systemu energetycznego, w perspektywie zaledwie kilkudziesięciu lat. Nie uda się jej zrealizować bez rozwoju OZE, które stanowią odpowiedź na współczesne wyzwania związane z klimatem, kryzysem gospodarczym i cenami energii. Nasza planeta i zmieniający się klimat potrzebują OZE dla zastopowania krytycznych zmian i dewastacji. Jednak żeby tak się stało, OZE muszą mieć dobry klimat do stabilnego i efektywnego rozwoju. Mądre regulacje i odblokowanie potencjału zagwarantują odpowiednie udziału zielonej energii w miksie energetycznym. W trakcie sesji sprawdzimy, czy w Polsce mamy dobry klimat dla OZE.
13:00 - 15:00
Lunch
14:30 - 16:00


OPIS PANELU:
Liberalizacja ustawy odległościowej stała się faktem. Po 7 latach sektor onshore doczekał się zmian w obszarze lokalizacji farm wiatrowych. Dziś Inwestorzy wiatrowi ruszyli w teren przystępując do pracy developerskiej. To właśnie energetyka wiatrowa uzyskała najlepszy wynik spośród OZE w miksie energetycznym w 2022 roku, której udział wynosił 10,8% z 21% energii elektrycznej wyprodukowanej z odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z danymi PSE za ubiegły rok produkcja energii z samej energetyki wiatrowej to niemal 19 TWh, co oznacza 15 % wzrost generacji w stosunku do 2021 r. Warto wspomnieć o osiągniętym w dniu 4 stycznia 2023 r. między godz. 18 a 19 rekordzie generacji elektrowni wiatrowych, które pracowały z mocą 7576 MW, bijąc poprzedni rekord z kwietnia 2022 r. na poziomie około 7200 MW. Rynek wiatrowy dynamicznie się zmienia – dowiedz się jakie regulacje miały najistotniejszy wpływ na jego kondycje oraz bądź na bieżąco w zmianach struktury właścicielskiej. Zapoznaj się z nowym modelem finansowania inwestycji wiatrowych - poznaj trendy i najczęstsze praktyki. Czy następuje koncentracja a może rozdrobnienie rynku wiatrowego w Polsce? Tego wszystkiego dowiemy się podczas panelu „Lądowa energetyka wiatrowa – gdzie jesteśmy?” moderowanym przez Prezesa PSEW Janusza Gajowieckiego.


OPIS WYDARZENIA:
Podczas panelu dyskusyjnego przy Okrągłym Stole zostaną poruszone zagadnienia kluczowe dla odrodzenia się ukraińskiej energetyki – główne cele, wyzwania i rola OZE. Pojawią się także tematy pozyskania niezbędnych środków na powojenną odbudowę oraz znaczenie instytucji finansowych w tworzeniu sprzyjającego otoczenia dla współpracy biznesowej w kontekście odnawialnych źródeł energii. Obecnie ukraiński sektor energetyczny przechodzi przez trudny okres transformacji. Po zakończeniu wojny, sytuacja powinna się poprawić, jednak obecnie Ukraina jest uzależniona od importu paliw kopalnych, a wiele elektrowni cieplnych jest uszkodzonych i niezdolnych do pracy. W tej sytuacji konieczne jest pilniejsze rozwijanie źródeł energii odnawialnej, aby zastąpić zużywane paliwa kopalne i zredukować uzależnienie od importu. Więcej o inwestycjach na rynku Ukrainy oraz wsparciu w odbudowie zaplecza energetycznego podczas Okrągłego Stołu - Odbudowa Ukrainy vs transformacja energetyczna w Polsce.

OPIS PANELU:
Wyzwania środowiskowe jednoznacznie pokazują, że stoimy przed koniecznością stworzenia nowej gospodarki, wymagającej nowych przyjaznych dla środowiska technologii, sposobów funkcjonowania i modeli biznesowych, które ograniczą nasz ślad środowiskowy. Konieczność ochrony środowiska a w szczególności ochrony różnorodności biologicznej i klimatu sprawia, że od zrównoważonego rozwoju nie ma odwrotu. Bezpieczeństwo energetyczne i neutralność klimatyczna wymagają odejścia od paliw kopalnych. Przed nami wielkie wyzwanie! Świat potrzebuje Odnawialnych Źródeł Energii, które będą budowane szybciej, lepiej, bardziej efektywnie jednocześnie pozostawiając minimalny ślad środowiskowy. Konieczne jest zatem tworzenie, komercjalizacja i wykorzystywanie na szeroką skalę innowacyjnych technologii i materiałów. Nad rozwojem takich rozwiązań pracuje obecnie wiele firm a także instytutów badawczych. To dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwa jest ciągła optymalizacja produkcji, dystrybucji, magazynowania energii a także ciągła poprawa efektywności energetycznej i w konsekwencji ograniczania śladu środowiskowego całej branży.
Partner warsztatu:
Autorzy raportu:
16:00 - 16:30
Przerwa kawowa
16:30 - 18:00


Partner merytoryczny - offshore:


OPIS PANELU:
Obecnie w Polsce trwają procedury administracyjne o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych dla 11 obszarów, wyznaczonych w PZPPOM pod rozwój MFW. Na początku 2023 r. dla 5 postępowań ogłoszono wyniki postępowania rozstrzygającego, wskazując wnioskodawców, którzy uzyskali minimum kwalifikacyjne (w przypadku obszaru 53.E.1 żaden z wnioskodawców nie uzyskał minimum kwalifikacyjnego), natomiast dla 6 obszarów procedura jest w toku. Potencjał tych obszarów, stanowiących tzw. II fazę w Polsce, to ok. 10 GW. Celem panelu będzie omówienie czynników, które mogą wpłynąć na możliwość rozwoju tych projektów i korzyści, jakie mogą zostać osiągnięte dzięki temu rozwojowi.


OPIS PANELU:
Ambitne cele Unii Europejskiej obejmują produkcję 10 mln ton wodoru ze źródeł odnawialnych do 2050 r . Dzisiaj 96% wodoru jest produkowane przy użyciu gazu ziemnego. Potencjał połączenia morskiej energii wiatrowej z produkcją wodoru jest szeroko badany. Polska strategia wodorowa zakłada m.in. dążenie do osiągnięcia mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów. Osiągnięcie założonego w Strategii celu polegającego na zainstalowaniu elektrolizerów o mocy 2 GW, prawdopodobnie będzie wymagało budowy dodatkowych obiektów energetyki wiatrowej na morzu o mocy 2 GW przy założeniu, że będą one przeznaczone wyłącznie do zasilania elektrolizerów. Celem panelu będzie omówienie możliwości produkcji wodoru przy wykorzystaniu morskich farm wiatrowych w Polsce oraz identyfikacja potrzeb legislacyjnych, rynkowych i finansowych.

OPIS PANELU:
Na drodze do dynamicznego rozwoju OZE w Polsce stoją bieżące problemy sieciowe. Dane jasno pokazują, że proces rozbudowy i zwiększania możliwości przyłączeniowych sieci elektroenergetycznych nie jest adekwatny do rosnącego zapotrzebowania na energetykę odnawialną w Polsce. Chcąc wdrożyć rozwiązania relatywnie szybko, by otworzyć się na gwałtowny skok inwestycji w OZE, należy wypracować niskokosztowe oraz bezkosztowe metody na optymalizację istniejącej infrastruktury sieciowej. Jednym z takich rozwiązań jest tzw. cable pooling – czyli współdzielenie infrastruktury sieciowej, w szczególności przez źródła wiatrowe i fotowoltaiczne. To sprawdzony w innych krajach sposób na odblokowanie możliwości przyłączeniowych kolejnych instalacji do sieci w miejscach, gdzie nie ma już dostępnych mocy oraz na zoptymalizowanie bilansowania sieci elektroenergetycznych (produkcja energii w naprzemiennych okresach). Hybrydyzacja parków wiatrowo-słonecznych często uwzględnia także instalacje magazynowania energii, które dodatkowo poprawiają wydajność wykorzystania mocy i profil produkcji energii. Magazyny energii to szansa na integrację większej ilości zmiennych OZE w systemie. Czy taka integracja technologii jest dziś atrakcyjnym rozwiązaniem dla kluczowych graczy na polskim rynku? Czy magazyny energii staną się bardziej dostępne dzięki rozwojowi cable pooling? Podczas panelu „Cable pooling – magazyny energii” razem z uczestnikami ustalimy jak przepisy, które zaproponował rząd wpłyną na możliwość dzielenia przyłączy przez istniejące już projekty oraz jaką przyszłość dla nowych, łączonych projektów rysuje w Polsce ustawodawca.
Kryzys energetyczny z 2022 r. spowodowany agresją Rosji na Ukrainie i szokiem cenowym na rynku gazu, a także szokiem podażowym na rynku energii elektrycznej (spadek produkcji z elektrowni jądrowych i wodnych), sprowokował cały szereg pomysłów na mniej lub bardziej daleko idącą zmianę obecnego modelu rynku energii, który jakoby nie przystaje do tego typu wyzwań i nie dostarcza optymalnych rozwiązań z punktu widzenia odbiorców energii. 14 marca 2023 r. Komisja Europejska opublikowała propozycję reformy modelu rynku, która jest raczej ewolucją niż rewolucją - skupia się na jego uzupełnieniu i położeniu większego nacisku na kontrakty długoterminowe (PPA i kontrakty różnicowe), rynki i produkty elastyczności, oraz lepszą ochronę odbiorców. Paneliści ocenią propozycje Komisji Europejskiej w polskim kontekście i zastanowią się, co dalej z europejskim rynkiem energii. Czy grozi nam postępująca fragmentacja? Czy proponowany zreformowany model rynku odpowie na wszystkie wyzwania? Co jeszcze należałoby zmienić?
19:00
Garden Party
Atrakcje sportowe
10:00 - 18:00
Turniej koszykówki - faza grupowa
Dzień 2
21 czerwca 2023r.
SALA NIL
SALA WISŁA (1 piętro)
SALA WARTA (1 piętro)
SALA SEKWANA (antresola)
09:00 - 17:00
Rejestracja
10:30 – 12:30
W Polsce, w roku wyborczym kluczowe staje się pytanie jakie kwestie wymagają najpilniejszych działań, aby powstrzymać kryzys energetyczny. To efekt wojny w Ukrainie, która wywróciła sytuację geopolityczną Europy do góry nogami. Dziś globalny krajobraz ulega radykalnym zmianom w miarę jak rządy i przedsiębiorstwa reagują na kryzys i zmniejszają zależność od rosyjskiej energii.
Transformacja energetyczna Unii Europejskiej , w tym Polski, to dziś wyścig z czasem i innymi rynkami – wyścig po stabilne i niższe ceny energii, nowe technologie i potencjały. Nie możemy nie dostrzec w tym szansy, ale i musimy dołożyć swoją część wysiłku, aby ten cel mógł być rzeczywisty i osiągalny. Ta przyszłość leży w rękach rządzących, którzy swoimi decyzjami wyznaczają kierunki rozwoju naszego kraju. W ich rękach jest też nieunikniona dziś zielona transformacja energetyczna, która jest odpowiedzią na obecne wyzwania i kryzysy.
Nadszedł czas decyzji, które zaważą o naszej przyszłości na kolejne dekady. Jesienne wybory do Sejmu i Senatu nadejdą znacznie szybciej niż nam się wszystkim wydaje. To rok kolejnej szansy, którą mają rządzący, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju. Sprawdzimy razem jak te szanse chcą wykorzystać. Chcemy poznać programy wyborcze, dotyczące transformacji energetycznej i polityki klimatycznej. Chcemy wiedzieć jak ważne są dla nich OZE i na czym chcą budować nasze bezpieczeństwo. Tego dowiemy się z tej przedwyborczej rewizji programów politycznych.
12:30 – 14:30
Lunch
13:30 – 15:00
Partner merytoryczny - offshore:
OPIS PANELU:
Pomimo niewątpliwych zalet, zidentyfikować można szereg wyzwań, które mają wpływ na rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wyzwania te skupiają się wokół trzech podstawowych obszarów: otoczenie legislacyjne, procedury administracyjne, wyzwania infrastrukturalne. Do tej pory inwestorom udało się pozyskać wszystkie pozwolenia i decyzje, umożliwiające ubieganie się o pozwolenie na budowę. Inwestorzy realizują badania geologiczne i stoją przed koniecznością realizacji kolejnych etapów. Celem panelu będzie odpowiedź na pytanie co jest potrzebne, aby projekty morskich farm wiatrowych mogły zostać zrealizowane zgodnie z harmonogramami? Z jakimi wyzwaniami mierzy się I faza?
Miony rok przyniósł dla uczestnikom rynku energii dużo wyzwań. Ceny energii charakteryzowały się bardzo dużą zmiennością oraz intensywnym wzrostem – w lutym 2022 roku (na początku inwazji Rosji na Ukrainę) średnia cena wyniosła 525,89 PLN/MWh, by w sierpniu osiągnąć szczyt na poziomie 1390,76 PLN/MWh. W kolejnych miesiącach 2022 r. ceny spot spadały, jednak wciąż pozostawały na wysokich poziomach. Dodatkowo obserwowano ogromne różnice średniodobowe ceny, gdzie wahały się one od kilkuset złotych do nawet 3 500 PLN/MWh. Ta zmienność rynku i wysokie ceny spowodowały ich ustawową regulację i wprowadzenie tzw. Cap cenowych na jej wytwarzanie.
Jak w tym wszystkim odnaleźli się inwestorzy wiatrowi? Co z przyszłością rynku energii w Polsce na tle proponowanych przez UE zmian regulacyjnych? Czy cap na ceny energii zostanie utrzymany? Dowiedz się więcej uczestnicząc w panelu „Rynek energii”, w którym dyskusję będzie moderował wiceprezes PSEW Szymon Kowalski już 1 dnia Konferencji w Serocku.
OPIS WARSZTATU:
Na wydarzeniu zostaną omówione istotne kwestie wynikające z przepisów o podatku akcyzowym, jakie powinny być wzięte pod uwagę w procesie inwestycyjnym OZE. Dobór przykładów oparty jest na praktycznych błędach jakie zostały popełnione w trakcie tego przedsięwzięcia. Podczas wystąpienia zaprezentowane zostaną wskazówki jakie można skorygować w trakcie lub nawet po zakończeniu procesu inwestycyjnego. Ponadto omówimy wpływ akcyzy na wybraną bazę klientów wraz z modelem rozliczeń wynikających z prawa energetycznego. Na koniec zostaną zaprezentowane ryzyka przy wybranych i najczęstszych modelach biznesowych sprzedaży energii elektrycznej, a także wskazówki ich uniknięcia. Zapraszamy!
15:00 – 15:30
Przerwa kawowa
15:30 – 17:00
Partner merytoryczny - offshore:
OPIS PANELU:
Realny potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 33 GW. Obejmuje on nie tylko obszary, wskazane w planie zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, ale również inne obszary, wskazane przez ekspertów, na których potencjalnie jest możliwa realizacji projektów morskich farm wiatrowych. Aby móc wykorzystać ten potencjał, niezbędny jest dialog wszystkich użytkowników morza, administracji, w tym administracji morskiej, i innych interesariuszy, zainteresowanych optymalnym wykorzystaniem obszarów morskich i zrównoważonym rozwojem polskiej gospodarki.
Podczas tego panelu prelegenci wskażą kroki, jakie należałoby podjąć, aby wykorzystać potencjał drzemiący w polskich obszarach morskich. Odpowiedzą na pytania jakie zmiany prawne są potrzebne, aby móc wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jakie korzyści dla Polski mogą się z tym wiązać.
Partner panelu:
OPIS PANELU:
Według planów rozwoju PSE do 2030 roku w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym potencjał odnawialnych źródeł energii ma sięgnąć 100 TWh - czyli 50% zapotrzebowania na energię w Polsce. Zdaniem branży OZE, cel ten nie jest możliwy do zrealizowania. Należałoby go zweryfikować i „urealnić”. Pozwoliłoby to na zoptymalizowanie planowania rozwoju zarówno sieci, jak i nowych źródeł energii.
Dane jasno pokazują, że proces rozbudowy i zwiększania możliwości przyłączeniowych sieci elektroenergetycznych nie jest adekwatny do rosnącego zapotrzebowania na energetykę odnawialną w Polsce, co już teraz jest jednym z głównych powodów spowalniających transformację energetyczną. W kwestiach przyłączeniowych wymagane są pilne i przemyślane działania, nieobciążające odbiorców końcowych kosztami rozbudowy sieci. Dlatego ważne jest, aby otworzyć dyskusję w Serocku na poziomie okrągłego stołu i wypracować przepisy, które pozwolą sięgnąć po rozwiązania technologiczne zwiększające efektywność wykorzystania sieci: magazyny energii, linie bezpośrednie, cable pooling. Podczas panelu „Więcej OZE w sieci” pierwszego dnia Konferencji PSEW spróbujemy wypracować konkretne propozycje rozwiązań, gotowych do wdrożenia, by modernizacja sieci mogła nabierać tempa i nadążać za dynamicznym rozwojem OZE.
Partnerzy panelu:
W dobie globalnej walki ze zmianami klimatycznymi i nowym kierunkiem rozwoju branży energetycznej konieczne jest wspieranie rozwoju bezemisyjnych technologii wytwarzania energii. Uznaje się to za ważny element polskiej polityki energetycznej. Promowanie odnawialnych źródeł energii sprzyja trwałemu i zrównoważonemu rozwojowi gmin. Co więcej, inwestycje w energetykę wiatrową to nie tylko czysta energia, ale również wymierne korzyści dla budżetów lokalnych samorządów. Patrząc z tej perspektywy, nowe farmy wiatrowe mają szansę wygenerować dodatkowe wpływy do samorządów. Może to stanowić szansę dla gmin na rozwój gospodarczy. Nowelizacja ustawy odległościowej wprowadza także nowe pojęcie prosumenta wirtualnego. Z założenia, z tego mechanizmu będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec, będący odbiorcą końcowym w gospodarstwie domowym w gminie, na terenie której jest planowana budowa elektrowni wiatrowej. W tym zakresie konieczne jest właściwe przygotowanie wszystkich stron do podjęcia potencjalnej współpracy.
19:00
Garden Party
21:00
Koncert - Sala Nil
22:00
Afterparty – Sala Akwarium
Atrakcje sportowe
09:00 - 10:00
Bieg charytatywny - RUN LIKE THE WIND
16:00 - 18:00
Turniej koszykówki - finał
Dzień 3
22 czerwca 2023r.
SALA NIL
SALA WISŁA (1 piętro)
SALA WARTA (1 piętro)
SALA SEKWANA (antresola)
9:00 - 12:00
Rejestracja
10:00 - 11:00
11:00 - 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 12:30
Net-Zero Industry Act może być kluczowym krokiem UE w kierunku gospodarczo odpowiedzialnej dekarbonizacji. Legislacja ma na celu zbudowanie silnych europejskich łańcuchów dostaw dla kluczowych technologii OZE tak, aby zwiększając skalę produkcji dla m. in. energetyki wiatrowej i innych czystych technologii, UE mogła przyspieszyć postępy w realizacji swoich celów klimatycznych i energetycznych i równocześnie zwiększyć konkurencyjność unijnego przemysłu, tworzyć wysokiej jakości miejsca pracy i wdrażać innowacje. Na warsztacie będzie możliwość dyskusji w gronie ekspertów o tym, jak optymalnie zaplanować wdrażanie tych mechanizmów, jak współpracować w UE i jaka może być rola Polski w europejskich łańcuchach dostaw.
12:30 - 13:00
Przerwa kawowa
14:00 - 14:15
Podsumowanie
13:00 - 15:00